Kasvatuksen mieli ja muistot -seminaari 11.5.2017

Aika: Torstai 11.5.2017

Paikka: Tieteiden talo, sali 104, Kirkkokatu 6, Helsinki

Kasvatukseen, kouluun ja opiskeluun liittyvät muistot ja kokemukset vaikuttavat vahvasti läpi elämän. Millaisilla aineistoilla ja tutkimusmenetelmillä näitä muistoja, kokemuksia ja tunteita voidaan tavoittaa ja tutkia?

Kasvatushistorian elämäkerta- ja muistitietotutkimuksen verkosto (KEMU) yhdessä muistitietotutkijoiden verkoston FOHNin, Nuorisotutkimusseuran, Suomen Historiallisen Seuran, SELMA (Centre for the Study of Storytelling, Experientiality and Memory) sekä Kasvatuksen ja koulutuksen historian seuran kanssa monitieteisen seminaarin, jossa pohditaan kasvatukseen liittyvien muistojen ja kokemusten tutkimuksen lähteitä, metodeita ja näkökulmia. Seminaari järjestetään kollegamme, historiantutkija Saara Tuomaalan muistoksi. Hän teki kasvatuksen muistitietohistorian alalla uusia uria uurtavaa tutkimusta.

Seminaari on ilmainen ja siihen ovat tervetulleita kaikki aihepiiristä kiinnostuneet. Kutsuttujen esitelmien lisäksi on varattu aikaa työryhmille, jossa osallistujat voivat esitellä omia tutkimuksiaan tai aihetta koskevia teoreettisempia pohdintojaan. Omien ja työryhmien esitelmäehdotuksien ilmoittautumisaika on päättynyt. Työryhmissä tulee päivän aikana olemaan 10 esitystä (esitysten ryhmäjaot ja abstraktit tulevat huhtikuun aikana sivuille). Niiden, jotka eivät pidä omaa esitystä, tulee täyttää oheinen ilmoittautumislomake (iltapäivän kahvituksen järjestämisen vuoksi), ilmoittautumisaika tässä tapauksessa päättyy 8.5. 

ilmoittautumislomake

Tervetuloa mukaan
 

OHJELMA

10.00–10.10 Tervetuloa
                        Tutkimuspäällikkö, dosentti Kaisa Vehkalahti, Nuorisotutkimusverkosto & Kasvatushistorian
                        elämäkerta- ja muistitietotutkimuksen verkosto (KEMU)

10.10–10.50  Kirjailija Sirpa Kähkönen: Pienet tytöt - maailman vaietuin ihmisryhmä
                         Kommenttipuheenvuoro FT, tutkijatohtori Heta Mulari, Nuorisotutkimusverkosto

10.50–11.20  Kahvitauko

11.20–12.00  FT, tutkijatohtori Kirsi-Maria Hytönen, Jyväskylän yliopisto 
                        Rikkinäiset lapsuusmuistot. Lastensuojelun historian varjojen tutkimus
                        Kommenttipuheenvuoro, Professori Timo Harrikari, Tampereen yliopisto

12.00–12.45 Paneelikeskustelu: Elämäkerta- ja muistitietotutkimuksen mahdollisuudet
                        ja haasteet kasvatuksen kontekstissa

                       professori emeritus Ari Antikainen (Itä-Suomen yliopisto),
                       ma. professori Tuija Laine (Helsingin yliopisto), yliopistonlehtori, 
                       dosentti, yliopistolehtori Maarit Leskelä-Kärki (Turun yliopisto)
                       tohtoriopiskelija Liisa Lalu (Turun yliopisto)
                       puheenjohtaja: dosentti, yliopistonlehtori Kirsti Salmi-Niklander (Helsingin yliopisto)

12.45–14.00 Lounas  (omakustanteinen)

14.00–15.30 Työryhmät (esitysten aikataulut ja abstraktit)

 

  ILMOITTAUTUMINEN